Stągiewna 9

Łukasz Szmygel

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Gdańsku Uniwersytetu Medycznego, specjalistą endokrynologii i diabetologii dziecięcej, specjalistą pediatrii oraz ultrasonografistą.

Ponad 10-letnie doświadczenie w leczeniu dzieci z chorobami endokrynologicznymi i cukrzycą oraz doświadczenie pediatryczne zdobywałem w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centum Klinicznego w Gdańsku oraz jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W swojej pracy łączę doświadczenie kliniczne z umiejętnością wykonywania badania USG tarczycy i wielu innych narządów.

Praca naukowa i dydaktyczna w Gdańskim Uniwersytecie medycznym znalazła ukoronowanie w uzyskanym z wyróżnieniem tytule doktora nauk medycznych, dzięki pracy pt.„Udział diagnostyki ultrasonograficznej w ocenie stanu dziecka we wstępnym okresie leczenia cukrzycy typu 1”.

Jestem członkiem wielu towarzystw medycznych, m.in. European Society for Paediatric Endocrinology, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, European Federation of Societies for Ultrasound in Medicine and Biology, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jestem laureatem nagrody Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku „Pro Bono Societatis Medicorum Pomeranie” za działalność na rzecz samorządu lekarskiego.

Każdego roku uczestniczę w konferencjach medycznych w Polsce i zagranicą, aby ciągle podnosić swoje kwalifikacje.

Jestem członkiem i Konsultantem Medycznym Stowarzyszenia Zespołu Williamsa, które pomaga dzieciom z tą rzadką chorobą.

Prywatnie jestem ojcem dwójki bardzo energicznych dzieci i towarzyszem życia równie energicznej żony. Wolny czas bardzo chętnie spędzam w ogrodzie, na motocyklu lub na boisku do siatkówki.

Przed pierwszą wizytą u endokrynologa dziecięcego

Wizyta u endokrynologa dziecięcego nie wymaga od rodzica czy dziecka specjalnych przygotowań. Warto jednak zanotować wszystkie niepokojące dolegliwości oraz nasuwające się pytania. Dzięki temu podczas rozmowy z lekarzem nie zapomnisz o niczym istotnym.

Jeśli je posiadasz, na pierwszą wizytę zabierz: książeczkę zdrowia dziecka, wyniki badań i wypisy ze szpitala. Dla lekarza bedą ważne dane dotyczące ciąży i porodu dziecka oraz jego dalszego rozwoju. Bardzo istotne są wcześniejsze pomiary wzrostu i masy ciała dziecka oraz informacje o jego rozwoju psychofizycznym.

Przed konsultacją można wykonać podstawowe badania (przede wszystkim oznaczenie poziomu TSH, fT3 i fT4), by specjalista już na wstępie nimi dysponował. Nie jest to jednak wymagane – jeśli tego nie zrobisz, w trakcie pierwszej wizyty endokrynolog dziecięcy prawdopodobnie sam zleci badania laboratoryjne na podstawie zgłaszanych objawów.

Należy pamiętać, że często dopiero w trakcie wizyty lekarz może określić jakie badania laboratoryjne mogą być potrzebne. W wielu wypadkach lekarz nie zleci żadnych badań, gdyż po przeprowadzonej rozmowie i zbadaniu pacjenta okazuje się, że problem zdrowotny nie jest związany z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Przebieg wizyty

Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą i dzieckiem wywiad. Zapyta o dolegliwości, ogólny stan zdrowia i przebyte choroby. Lekarz może zapytać o aktywności fizyczną, prowadzoną dietę, sen, ale także zainteresowania czy naukę szkolną. W trakcie wizyty zapozna się także z posiadaną dokumentacją medyczną oraz wynikami badań laboratoryjnych oraz USG czy RTG.

Wyniki mogą, ale nie muszą być wydrukowane, ważne żeby były łatwo dostępne, np. pobrane na telefon. W przypadku badań obrazowych warto zabrać zdjęcia czy płytę CD z badaniem i jego opis.

Podczas wizyty u endokrynologa dziecięcego najważniejsze jest dziecko i jego osobista obecność podczas wizyty. Poprzez rozmowę warto przygotować dziecko na bardzo dokładne badanie dziecka, także z uwzględnieniem okolic intymnych. Ocena rozwoju płciowego jest jednym z podstawowych zadań endokrynologa. Dla endokrynologa ważna jest także często praca serca, wygląd skóry, owłosienie, postawa ciała oraz wzrost i masa ciała.

Badanie odbywa się za zgodą rodzica i w miarę możliwości także dziecka, z poszanowaniem jego prawa do intymności i osobistej wrażliwości. Jeżeli Twoje dziecko wymaga szczególnego podejścia, ma jakieś przykre doświadczenia, obawy uprzedź o tym lekarza. Jeżeli o tym zapomnisz w każdym momencie wizyty dziecko lub Ty możecie o tym powiedzieć.

Po rozmowie i badaniu dziecka lekarz podsumuje wizytę i przygotuje zalecenia dotyczące dalszych badań laboratoryjnych czy obrazowych albo zalecanego leczenia. Czasem wymagane będą konsultacje u innych specjalistów, a czasem lekarz może zalecić hospitalizację w szpitalu, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Bywa jednak tak, że wyniki badań, które zaniepokoiły rodziców czy lekarza pediatrę będą wymagały jedynie kontroli lub są typowe dla danego wieku czy określonych sytuacji zdrowotnych albo są skutkiem przyjmowany leków.

Wizyty on-line są przeznaczone głównie dla rodziców, którzy potrzebują pilnej konsultacji, a nie są pewni czy uzyskane wyniki badań wymagają osobistej wizyty lub osobistą wizytę uniemożliwiają jakieś przeszkody.

Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Kłosowski Przemysław

Adres prowadzenia działalności:
ul. Stągiewna 9/2,
80-750 Gdańsk

NIP: 583 293 41 29
REGON: 369007453

E-mail: pklosowski@lekarze-stagiewna9.pl
Tel: 798 917 806

Napisz Zarejestruj się Zadzwoń